Meidän joukkueen jokavuotinen perinne on Ylivieska Cupiin osallistuminen. Tänä keväänä päätettiin ilmoittautua hyvissä ajoin kahdella joukkueella.
Mustan joukkueen pelaajat: Ilona (C), Laura, Milja, Nella, Janina, Jade, Alida, Irene ja Ellen
Punaisen joukkueen pelaajat: Julia, Pinja, Miia, Matilda, Essi, Iina, Inka (C) ja Oona.
Musta joukkue laittoi turnauksen tavoitteeksi pokaalin. Sen lisäksi valmentaja sanoi, että pitää olla myös pelillinen tavoite ja siihen valittiin kaksinkamppailuiden voittaminen.
Punainen joukkue ei halunnut miettiä lainkaan tulostavoitetta, vaan ehdottivat tavoitteeksi kuljettamista, pallonriistoa ja maalien tekoa. Se sopi valmentajalle oikein hyvin, sillä nuo asiat ovat tärkeimpiä oppimistavoitteita vielä tässä ikäluokassa.
Tulokset. Tarmo-Musta 1-3 (Nella, Alida, Laura), Musta-KKP 2-0 (Nellax2), Musta-Lipk 1-4 (Milja), Virkiä-Musta 0-2 (Miljax2). Pronssiottelu HauPa-Musta 2-0.
Emme saavuttaneet tulostavoitetta. Kaksinkamppailujen voittaminen vaihtelee, välillä riittää energiaa kamppailuun ja välillä ei. Pelirohkeutta tarvitaan lisää, jatketaan harjoittelua!
Tulokset. Punainen-Ajax 0-7, Ylivieska-Punainen 1-4 (Essi), Punainen-LoVe 2-6 (Miia, Julia), HauPa-Punainen 7-0.
Joukkue onnistui tekemään kolme maalia. Kuljettamista ja pallon riistoja nähtiin keskimmäisissä peleissä. Ensimmäinen ja viimeinen peli olivat meille liian vaikeita ja joukkue ei päässyt lainkaan omalle tasolleen. Tapahtui ns. pelaajien jäätyminen, nimittäin pelistä puuttui se kaikkein olennaisin elementti eli juokseminen. Seuraavissa harkoissa luvassa siis juoksun opettelua 🙂
26.05.2025 06.25 | Helmareiden ottelua katsomaan! |
18.05.2025 14.58 | Ylivieska Cupin vakiokävijät |
18.05.2025 14.35 | Urheilijan arki -luennolta oppia ja ajatuksia |
04.05.2025 07.44 | Kultaa Hercules-cupista |
17.04.2025 07.00 | Pronssia Kokkolan kevätturnauksesta |
16.04.2025 06.48 | Ennätysmäärä pelaajia Hercules-ikäluokkaleirillä! |